Przejdź do głównej zawartości

Jak powstaje talerz i ostatni wieczór.


Dziś rano do domu na Brzozowym Wzgórzu wleciała sikorka. Może balustradę w kształcie dębowych gałęzi pomyliła z prawdziwym drzewem, na którym chciała odpocząć.
Ceramiczna impreza w Bolesławcu trwa. Mieliśmy frajdę z jazdy bryczką ciągniętą przez łaciatego konia - Maestro. Powoził sam gospodarz Brzozowego wzgórza, a celem podróży była jedna z fabryk ceramiki, w której mogliśmy obejrzeć wszystkie etapy produkcji kamionkowych naczyń. Dowiedzieliśmy się, że zanim trafią na sklepową półkę, przechodzą przez ręce ponad 30 ludzi, którzy nad nimi pracują. Poniżej fotograficzny skrót wycieczki po manufakturze.
...
Dzisiejszy dzień był też ostatnim spędzonym w Domu z Bali na Brzozowym Wzgórzu. Bardzo dobrze będę wspominała jego dobroczynny klimat i życzliwych gospodarzy, którzy gościli nas jakbyśmy byli ich przyjaciółmi, a nie tylko turystami. Miałam szczęście być w pięknym miejscu stworzonym przez dobrych ludzi lubiących ludzi. Z tego wszystkiego naszła mnie nostalgia, położyłam się w hamaku wśród brzóz i cykających świerszczy i zajmowałam się obserwowaniem zachodzącego za drzewami słońca.

Maestro.


Skład gliny. W okolicach Bolesławca jest jej sporo. 

Po utworzeniu mieszanki gliny z innymi potrzebnymi składnikami, nadaje jej się pożądany kształt. Na zdjęciu naczynie powstaje przy użyciu koła, ale można to też zrobić odlewając z formy.

Suszenie.

Wypalanie w piecu w temperaturze 800 stopni Celsjusza.

Po wypaleniu glina robi się różowawa. Musi ostygnąć.

Schłodzone skorupki można pomalować. Wzory nanosi się za pomocą pędzli albo miękkich pieczątek z gąbki. Dawno temu używano pieczątek robionych z ziemniaka.

Ozdobioną ceramikę zanurza się w szkliwie, ale Jacek nie sfotografował tego momentu. Zatem przejdźmy do etapu po szkliwieniu, czyli kolejnego wypalania, tym razem w piecu o temperaturze 1200 stopni, gdzie naczynia spędzają 15 godzin! Po wystygnięciu są gotowe do sprzedaży.

Dobranoc słońce.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stół wigilijny 2023.

Pokazuję Wam stoły świąteczne od lat. Zrobiłam wiele ujęć z góry, z boku, z ukosa... a nigdy od spodu - to niedobrze, bo tu dzieją się interesujące manewry łowieckie. To strategiczne miejsce wytrawnego drapieżnika, który doskonale wie, że gdy wystarczająco długo poczeka, w końcu komuś spadnie na podłogę kęs wigilijnej potrawy, albo wysuną się babcine ręce z kawałkiem pysznej rybki dla niego (na babcię zawsze można liczyć). Babcia urodziła się kilka dni przed Wigilią, co jest wielce niepraktyczne, bo najbliżsi wręczają jej  pojedyncze, urodzinowo-świąteczne prezenty. Tym razem otrzymała też bukiet pięknych, białych róż. Dodając im gałązek z choinki, wykorzystałam je do dekoracji stołu świątecznego + kilka szyszek + dwa sojowe puchacze i uroczysta oprawa kolacji gotowa.  Poprzednie stoły były takie: ---> klik stół wigilijny 2022 <--- ---> klik stół wigilijny 2021 <--- --> klik stół wigilijny 2020 <--- ---> klik stół wigilijny 2019 <--- ---> klik stół wigilijny

Stół WIELKANOCNY 2024

  Dostrzegam wiele zalet jajeczek  przepiórczych   na wielkanocnym stole. To naturalne dekoracje zero waste, małe, zgrabne i powabne, a ich nakrapiane skorupki są gotowymi pisankami, bez nakładu pracy. Idealna opcja dla niemających czasu, leniwych, nieumiejących. Uwielbiane przez mojego psa Vito jako smaczki. Jedząc śniadanie, raz po raz sięgamy po jajeczko, obieramy i podajemy Vituniowi, żeby też miał radość z wielkanocnego ucztowania. Obrana skorupka jest od wewnątrz… delikatnie turkusowa - takie cudeńka natura wymyśla. Jak widzicie na zdjęciach, w kolorze turkusowym są też serwetki i wazonik, które robią świeże akcenty wizualne. Gniazdka uwiłam z gałązek brzozy, a wijąc je, czułam podziw dla ptaków, które robią to znacznie piękniej, misterniej i solidniej ode mnie używając tylko dzioba. Alleluja, Alleluja, Alleluja. Poprzednie stoły wielkanocne: WIELKANOC 2023 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2022 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2021 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2020 - KLIKNIJ BY

KARTKI na Boże Narodzenie 2023

Skromne, złote  kartki ode mnie  dla Was <3 Poprzednie były takie: 1) 2013 -> kliknij 2) 2014 -> kliknij 3) 2015 -> kliknij 4) 2016 -> kliknij 5) 2017 -> kliknij wykonanie 5) 2017 -> kliknij gotowe 6) 2018 -> kliknij wykonanie 6) 2018 -> kliknij gotowe 7) 2019 -> kliknij wykonanie 7) 2019 -> kliknij gotowe 8) 2020 -> kliknij wykonanie 8) 2020 -> kliknij gotowe 9) 2021 -> kliknij wykonanie 9) 2021 -> kliknij gotowe 10) 2022 -> kliknij