Przejdź do głównej zawartości

125) Forsa panie, forsa.



 
Niedziela wspaniała, pogodna a na deser wizyta w dwóch zamkach. 

Zamek Kliczków
Od pierwszej wzmianki o nim do dziś, minęło 716 lat, co oznacza wielokrotne zmiany właścicieli, grabieże, odbudowy, przebudowy i o jednym jego pożarze też słyszałam. Zaraz po II wojnie światowej nieźle się trzymał, ale wpadł w ręce państwa (mieli go Nadleśnictwo Ludowe i Wojsko Polskie), a to prawie go zabiło. Nie dbano o zabudowania, pozwalano im popadać w ruinę. Zamek próbowała ratować Politechnika Wrocławska ale kiepsko jej to wyszło. 
Przychodzi rok 1999, właścicielem kliczkowskiego zabytku staje się firma budowlano-konserwatorska, której wystarczyło jeden i pół roku by doprowadzić rezydencję do porządku i otworzyć w niej hotel ze SPA.
 ...
Refleksja. Myślę o ludziach pracujących w ruinach, które zwiedzaliśmy wczoraj w Świeciu (poprzedni post). Oni też stali się właścicielami zrujnowanego zamku w roku 1999. Upłynęło 14 lat i mimo, że bardzo chcą i ciężko na to pracują - jak dotąd nie mają czego otwierać. FORSA, FORSA, FORSA.
...
Po zwiedzeniu zamku w Kliczkowie, nie wiem czy mam się cieszyć, czy płakać. Cieszyć, bo dzięki firmie z forsą, to miejsce istnieje i ma się świetnie. Płakać, bo jego zwiedzanie było jedną, wielką, komercyjną zagrywką. Coś za coś, forsa rzadko bierze się ze skromności, jednak niesmak pozostaje.
Wyobraźcie sobie, że żadne ze zwiedzanych pomieszczeń nie było muzealne, każde było przystosowane do działalności hotelu i SPA
  •  Stajnie - przerobione na recepcję.
  •  Ujeżdżalnia - teraz kryty basen. Komicznie było stać z wycieczką, słuchać opowieści przewodnika o ujeżdżalni i lampić się na roznegliżowanych ludzi pluskających się w wodzie.
  • Sala balowa - sala konferencyjna.
  • Sala teatralna - restauracja.
  • Łoże z baldachimem - pokazane w jednym z pokojów hotelowych, gdzie reszta umeblowania była zwyczajnie współczesna. Przez otwarte drzwi łazienki można było zerknąć na sedes pospolity oraz kafel dzisiejszy typowy. Aaa... i na dokładkę przewodnik oznajmił, że mają jeszcze fajniejsze łoże, z tym że w innej "komnacie" zajętej przez gościa, więc nie pokaże.
  • Piwnice - z porozstawianymi stołami do gry w bilard i innymi dzisiejszymi rozrywkami.
  • Schody wielkiego, pięknego holu wyłożone były dywanem z utkanym logo hotelu aby przypadkiem nie zapomnieć, jaką funkcję pełni teraz zamek.
Przewodnik cały czas wtrącał w swoje wypowiedzi informacje typu: ile na zamku jest sal konferencyjnych, ile ludzi one pomieszczą, jak wspaniale są wyposażone, jakie atrakcje są udostępniane nocującym tu turystom, jak jest im tu cudownie, że w piwnicach to mają naturalną klimatyzację w upał a do poruszania się po obiekcie dostają mapkę by nie zabłądzić itp. Pokazując salę teatralną - teraz restaurację - kierownik wycieczki prosił o subtelność, bo przy kotlecie siedzieli klienci. Nie można było rozejść  się po pomieszczeniu, przyjrzeć szczegółom wystroju by nie robić dyskomfortu posilającym się. Szybko stamtąd wyszliśmy a jeszcze oprowadzacz bardzo przepraszał za to, że naruszyliśmy spokój biesiadników. Przepraszam, że kupiłam bilet na zwiedzanie i dlatego chciałam zwiedzać. Przepraszam, bardzo się wstydzę.

Jedynie cmentarz dla koni (podobno jedyny taki w Polsce), był usytuowany poza strefą hotelową. Tu nikomu nie przeszkadzaliśmy, mogliśmy odciąć się od machiny do zarabiania forsy, zostać tak długo jak chcieliśmy, słuchając cykania świerszczy, myśląc o tym co było.

   



 



Stary dom, po drugiej stronie ulicy park z zamkiem. A lud sobie siedzi i patrzy.



 Drugi zwiedzany dziś zamek opiszę w kolejnym poście. Zamków ci tutaj dostatek.


ania%   
Do tych, którzy sprawdzają ukryte, puszczam oczko, bo jesteście fajni ;-)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stół wigilijny 2023.

Pokazuję Wam stoły świąteczne od lat. Zrobiłam wiele ujęć z góry, z boku, z ukosa... a nigdy od spodu - to niedobrze, bo tu dzieją się interesujące manewry łowieckie. To strategiczne miejsce wytrawnego drapieżnika, który doskonale wie, że gdy wystarczająco długo poczeka, w końcu komuś spadnie na podłogę kęs wigilijnej potrawy, albo wysuną się babcine ręce z kawałkiem pysznej rybki dla niego (na babcię zawsze można liczyć). Babcia urodziła się kilka dni przed Wigilią, co jest wielce niepraktyczne, bo najbliżsi wręczają jej  pojedyncze, urodzinowo-świąteczne prezenty. Tym razem otrzymała też bukiet pięknych, białych róż. Dodając im gałązek z choinki, wykorzystałam je do dekoracji stołu świątecznego + kilka szyszek + dwa sojowe puchacze i uroczysta oprawa kolacji gotowa.  Poprzednie stoły były takie: ---> klik stół wigilijny 2022 <--- ---> klik stół wigilijny 2021 <--- --> klik stół wigilijny 2020 <--- ---> klik stół wigilijny 2019 <--- ---> klik stół wigilijny

Stół WIELKANOCNY 2024

  Dostrzegam wiele zalet jajeczek  przepiórczych   na wielkanocnym stole. To naturalne dekoracje zero waste, małe, zgrabne i powabne, a ich nakrapiane skorupki są gotowymi pisankami, bez nakładu pracy. Idealna opcja dla niemających czasu, leniwych, nieumiejących. Uwielbiane przez mojego psa Vito jako smaczki. Jedząc śniadanie, raz po raz sięgamy po jajeczko, obieramy i podajemy Vituniowi, żeby też miał radość z wielkanocnego ucztowania. Obrana skorupka jest od wewnątrz… delikatnie turkusowa - takie cudeńka natura wymyśla. Jak widzicie na zdjęciach, w kolorze turkusowym są też serwetki i wazonik, które robią świeże akcenty wizualne. Gniazdka uwiłam z gałązek brzozy, a wijąc je, czułam podziw dla ptaków, które robią to znacznie piękniej, misterniej i solidniej ode mnie używając tylko dzioba. Alleluja, Alleluja, Alleluja. Poprzednie stoły wielkanocne: WIELKANOC 2023 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2022 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2021 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2020 - KLIKNIJ BY

KARTKI na Boże Narodzenie 2023

Skromne, złote  kartki ode mnie  dla Was <3 Poprzednie były takie: 1) 2013 -> kliknij 2) 2014 -> kliknij 3) 2015 -> kliknij 4) 2016 -> kliknij 5) 2017 -> kliknij wykonanie 5) 2017 -> kliknij gotowe 6) 2018 -> kliknij wykonanie 6) 2018 -> kliknij gotowe 7) 2019 -> kliknij wykonanie 7) 2019 -> kliknij gotowe 8) 2020 -> kliknij wykonanie 8) 2020 -> kliknij gotowe 9) 2021 -> kliknij wykonanie 9) 2021 -> kliknij gotowe 10) 2022 -> kliknij