Przejdź do głównej zawartości

126) Olśnienie, historia, rozdarcie.

1. Olśnienie
Wcześniej Dolny Śląsk ni mnie ziębił ni parzył, ot kilka razy byłam we Wrocławiu coś oglądać, ZOO, Panoramę Racławicką. Wiedziałam, że to tereny poniemieckie, że jest tam gwara, coś tam coś tam. Urlop 2012 roku spędzony na eksploracji terenów Dolnego Śląska olśnił mnie. Zachwyciłam się klimatem jego małych miejscowości i wsi. Niesłychanie malownicze, stare zabudowania gospodarcze, folwarki, sprawiły, że jadąc autem zwalnialiśmy, by dłużej nacieszyć oczy pruskimi murami, kamiennymi ścianami leciwych domów, sielankowymi podwórzami. Co krok natykaliśmy się na dwór, pałac lub zamek (w całości albo w ruinie). Wystarczyło uważnie się rozglądać by na wzgórzu, wśród drzew, albo zwyczajnie przy drodze co rusz zahaczać okiem o wiekowe zabytki.
Zamki na Dolnym Śląsku w/g Instytutu Narodowego Dziedzictwa - 99 (XII 2012) 
Zamki ogółem w Polsce - 418, więc blisko 1/4 z nich leży na Dolnym Śląsku!

2. Historia
Dolny Śląsk jako tako polski był w średniowieczu, potem długo, długo nic i  przyznano go nam po II wojnie światowej. Tak więc rozwoju, zabytków i świetności tereny te nie zawdzięczają Polakom. Rok 1945 przyniósł Niemcom klęskę w wojnie, odebrał Śląsk i wysiedlił ich stamtąd. Ogromna krzywda wyrządzona nam przez zachodnich sąsiadów, wyzwoliła w nas pogardę i brak sentymentów do tego co poniemieckie, a na dodatek symbolizujące nieprzeciętną majętność. Przecież nowo powstały w Polsce ustrój zakładał równość obywateli. Dlatego po wojnie, mnóstwo zamków, pałaców, dworów śląskich przechodziło podobną historię:
--> 1945 rok - zabytki, które nie ucierpiały podczas wojny, okrada, niszczy podpala Armia Czerwona. 
--> To czego nie udało się zabrać lub zniszczyć Rosjanom, szabrowali następujący po nich Polacy. Nierzadko bogactwa a potęgę wywożone ciężarówkami, legalnie stawały się częścią innych budowli w Polsce (np.: marmury z posadzek Kamieńca Ząbkowickiego posłużyły do wystroju Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie).
--> Upaństwowienie i brak środków lub chęci do remontów, powodują rozkład zabytków, które stają się pijalniami alkoholu, klozetami, siedzibami chuliganów, miejscami niczyimi, których nikomu nie żal. 
Czasy współczesne dzielą rezydencje na dwa rodzaje: 
1. Odkupione przez inwestorów, którzy po renowacji dają im nowe życie (jak poprzednio opisany zamek w Kliczkowie).
2. Odkupione przez pseudo inwestorów, nierzadko za śmieszne pieniądzektórzy nic nie robią a co cwańsi nieźle zarabiają (np. w roku 1990 zamek w Kopicach jest sprzedany za sumę 5000 zł., rozłożoną na raty do roku 2015 biznesmenowi, który przez 18 lat tylko ogołaca zabytek z tego co wartościowe a potem sprzedaje za 1.500.000 €).

3. Rozdarcie
Moje odczucia są niejednoznaczne. Złoszczę się na sytuację majątków, które cegła po cegle, ściana po ścianie umierają. To przecież splugawione domy ludzi, którzy spędzili w nich dzieciństwo, przeżywali piękne chwile, otaczali je troską, rozbudowywali, upiększali, wkładali w nie serca i fortuny. 
Z drugiej strony takie miejsca mogę odwiedzić nieproszona, dotknąć, zachwycić się ostatnimi zachowanymi szczegółami pobudzającymi wyobraźnię o utraconym pięknie. 
Rozpadające się, niegdyś wielkie, bogate i sławne siedziby pociągają, bo ich tragiczna historia porusza bardziej niźli by stały bez uszczerbku tak jak je wybudowano. Okrutna zależność. 
Po trzecie, ruinom mającym właścicieli, ogrodzonym, pilnowanym przez ochroniarzy, nie można przyjrzeć się z bliska. Te odbudowane są niedostępnymi prywatnymi domami albo hotelami czy innymi przybytkami tracącymi oryginalność i romantyczność. 






Pałac w Skale
Po lewej zdjęcie przedwojenne. Można dostrzec trzy panie w długich sukniach siedzące przy wejściu do pałacu. Może rozmawiają o tym z kim tańczyły na wczorajszym balu? Po prawej czas obecny i pustka.



ania%
W następnym poście napiszę więcej o pałacu w Skale.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stół wigilijny 2023.

Pokazuję Wam stoły świąteczne od lat. Zrobiłam wiele ujęć z góry, z boku, z ukosa... a nigdy od spodu - to niedobrze, bo tu dzieją się interesujące manewry łowieckie. To strategiczne miejsce wytrawnego drapieżnika, który doskonale wie, że gdy wystarczająco długo poczeka, w końcu komuś spadnie na podłogę kęs wigilijnej potrawy, albo wysuną się babcine ręce z kawałkiem pysznej rybki dla niego (na babcię zawsze można liczyć). Babcia urodziła się kilka dni przed Wigilią, co jest wielce niepraktyczne, bo najbliżsi wręczają jej  pojedyncze, urodzinowo-świąteczne prezenty. Tym razem otrzymała też bukiet pięknych, białych róż. Dodając im gałązek z choinki, wykorzystałam je do dekoracji stołu świątecznego + kilka szyszek + dwa sojowe puchacze i uroczysta oprawa kolacji gotowa.  Poprzednie stoły były takie: ---> klik stół wigilijny 2022 <--- ---> klik stół wigilijny 2021 <--- --> klik stół wigilijny 2020 <--- ---> klik stół wigilijny 2019 <--- ---> klik stół wigilijny

Stół WIELKANOCNY 2024

  Dostrzegam wiele zalet jajeczek  przepiórczych   na wielkanocnym stole. To naturalne dekoracje zero waste, małe, zgrabne i powabne, a ich nakrapiane skorupki są gotowymi pisankami, bez nakładu pracy. Idealna opcja dla niemających czasu, leniwych, nieumiejących. Uwielbiane przez mojego psa Vito jako smaczki. Jedząc śniadanie, raz po raz sięgamy po jajeczko, obieramy i podajemy Vituniowi, żeby też miał radość z wielkanocnego ucztowania. Obrana skorupka jest od wewnątrz… delikatnie turkusowa - takie cudeńka natura wymyśla. Jak widzicie na zdjęciach, w kolorze turkusowym są też serwetki i wazonik, które robią świeże akcenty wizualne. Gniazdka uwiłam z gałązek brzozy, a wijąc je, czułam podziw dla ptaków, które robią to znacznie piękniej, misterniej i solidniej ode mnie używając tylko dzioba. Alleluja, Alleluja, Alleluja. Poprzednie stoły wielkanocne: WIELKANOC 2023 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2022 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2021 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2020 - KLIKNIJ BY

KARTKI na Boże Narodzenie 2023

Skromne, złote  kartki ode mnie  dla Was <3 Poprzednie były takie: 1) 2013 -> kliknij 2) 2014 -> kliknij 3) 2015 -> kliknij 4) 2016 -> kliknij 5) 2017 -> kliknij wykonanie 5) 2017 -> kliknij gotowe 6) 2018 -> kliknij wykonanie 6) 2018 -> kliknij gotowe 7) 2019 -> kliknij wykonanie 7) 2019 -> kliknij gotowe 8) 2020 -> kliknij wykonanie 8) 2020 -> kliknij gotowe 9) 2021 -> kliknij wykonanie 9) 2021 -> kliknij gotowe 10) 2022 -> kliknij