Przejdź do głównej zawartości

Dziewczyny z Domu pod Sową.

Jak dobrze wstać skoro świt w Domu pod Sową, można wtedy podpatrzeć jak gospodyni, pani Katja, doi kozy. Igor Herbut, wokalista zespołu LemON, w pewnej rozmowie w telewizji zapytał:
- To jest smutne, potrafisz prowadzić auto, a potrafisz wydoić krowę?
Miejsce na refleksję:


To może chociaż kozę? Ja też nie… nawet nie spróbowałam, tylko patrzyłam. Za to pani Katja bardzo sprawnie napełniała wiadro białym płynem, opowiadając przy tym o dziewczynach. W Domu pod Sową, kozy ogółem nazywane są dziewczynami a pojedynczo noszą bardzo gustowne imiona:
MIMOZA (zdrobniale Mimi) - brązowa
BEATRYCZE (zdrobniale Beczka) - biała
ROZALIA - czarna
Historia ostatniej rozmiękczyła mnie totalnie, a było to tak… 
Pewnego dnia, mąż pani Katji, pan Kuba, udał się do właściciela Rozalii w zupełnie innej sprawie. Nie miał planu powiększania sowiego zwierzyńca, ale usłyszał od gospodarza: "albo ty ją pan weźmiesz, albo pójdzie na mięso". Bowiem Rozalia okazała się genetyczną pomyłką. Mało co jest u niej w normie. Jej sierść niby czarna, ale z białymi plamami na brzuchu, niby krótka ale kudłata na nogach i z irokezem na grzbiecie, rogi jej nie wyrosły, charakterystyczne wypustki, które zwyczajowo u kozy dyndają na szyi, u niej przyczaiły się na piersiach (nie wiem jak nazywa się kozi biust), a z jednej ze strzykw (wymię), mleko leje się podwójnym strumieniem, bo ma dwa wyloty. No to pan Kuba zlitował się i kundelka dołączyła do reszty dziewczyn Domu pod Sową. Okazała się z nich najszybsza i najbardziej gadatliwa ale przy tym dająca najwięcej mleka. 
Codziennie, kiedy rano przychodzimy do jadalni, na stole czeka na nas śniadanie, zawsze z dzbankiem świeżego koziego mleka. Jest super, wypijamy do dna. 
...
Dziś również ochoczo nigdzie się nie ruszamy.

Rozalia. Według mnie jest najpiękniejsza!



Mimoza. Przyklęknąwszy wącha jabłuszko.



Beatrycze. Nienaganna broda, urocze dzwoneczki na szyi, kształtne rogi i znużone spojrzenie. 



Gdy dziewczyny się nudzą…  Wprawdzie Rozalia nie ma rogów do trykania, ale jej to zupełnie nie przeszkadza. Dzielnie odbiera ataki czaszką. A co?




A ja sobie na to wszystko patrzę zajadając się delikatnym jogurtem z koziego mleka, przygotowanym przez panią Katję.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stół WIELKANOCNY 2024

  Dostrzegam wiele zalet jajeczek  przepiórczych   na wielkanocnym stole. To naturalne dekoracje zero waste, małe, zgrabne i powabne, a ich nakrapiane skorupki są gotowymi pisankami, bez nakładu pracy. Idealna opcja dla niemających czasu, leniwych, nieumiejących. Uwielbiane przez mojego psa Vito jako smaczki. Jedząc śniadanie, raz po raz sięgamy po jajeczko, obieramy i podajemy Vituniowi, żeby też miał radość z wielkanocnego ucztowania. Obrana skorupka jest od wewnątrz… delikatnie turkusowa - takie cudeńka natura wymyśla. Jak widzicie na zdjęciach, w kolorze turkusowym są też serwetki i wazonik, które robią świeże akcenty wizualne. Gniazdka uwiłam z gałązek brzozy, a wijąc je, czułam podziw dla ptaków, które robią to znacznie piękniej, misterniej i solidniej ode mnie używając tylko dzioba. Alleluja, Alleluja, Alleluja. Poprzednie stoły wielkanocne: WIELKANOC 2023 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2022 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2021 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2020...

KARTKI na Boże Narodzenie 2024

Poprzednie były takie: 1) 2013 -> kliknij 2) 2014 -> kliknij 3) 2015 -> kliknij 4) 2016 -> kliknij 5) 2017 -> kliknij wykonanie 5) 2017 -> kliknij gotowe 6) 2018 -> kliknij wykonanie 6) 2018 -> kliknij gotowe 7) 2019 -> kliknij wykonanie 7) 2019 -> kliknij gotowe 8) 2020 -> kliknij wykonanie 8) 2020 -> kliknij gotowe 9) 2021 -> kliknij wykonanie 9) 2021 -> kliknij gotowe 10) 2022 -> kliknij 11) 2023 -> kliknij

Stół wigilijny 2023.

Pokazuję Wam stoły świąteczne od lat. Zrobiłam wiele ujęć z góry, z boku, z ukosa... a nigdy od spodu - to niedobrze, bo tu dzieją się interesujące manewry łowieckie. To strategiczne miejsce wytrawnego drapieżnika, który doskonale wie, że gdy wystarczająco długo poczeka, w końcu komuś spadnie na podłogę kęs wigilijnej potrawy, albo wysuną się babcine ręce z kawałkiem pysznej rybki dla niego (na babcię zawsze można liczyć). Babcia urodziła się kilka dni przed Wigilią, co jest wielce niepraktyczne, bo najbliżsi wręczają jej  pojedyncze, urodzinowo-świąteczne prezenty. Tym razem otrzymała też bukiet pięknych, białych róż. Dodając im gałązek z choinki, wykorzystałam je do dekoracji stołu świątecznego + kilka szyszek + dwa sojowe puchacze i uroczysta oprawa kolacji gotowa.  Poprzednie stoły były takie: ---> klik stół wigilijny 2022 <--- ---> klik stół wigilijny 2021 <--- --> klik stół wigilijny 2020 <--- ---> klik stół wigilijny 2019 <--- ---> klik s...