Przejdź do głównej zawartości

Białowieża WIEŻA wnętrze - cz.3


Wieża skrywa pokój z posmakiem czasów minionych. Są tu niedzisiejsze ozdobne łóżka z białą, bawełnianą pościelą, duża drewniana szafa, ciężkie zasłony na oknach i radio też ma kształt z innej epoki. Na tle wzorzystej tapety wiszą oprawione w ramy zdjęcia ostatniego cara Rosji Mikołaja II i jego żony Aleksandry. Utrwalony światłocień postaci żyjących przeszło 100 lat temu, którzy w otoczeniu licznej świty przyjeżdżali do Białowieży koleją, w urządzonych z przepychem wagonach. Zatrzymywali się w okazałej jesiennej rezydencji myśliwskiej. Tak jak Mikołaja i Aleksandrę, budowlę tą można oglądać już tylko na starych fotografiach (rozbiórka w latach 1961-1963 r.). 
Więc patrzyłam na zdjęcia i zauważyłam pewną analogię. Nad posiadłością góruje wieża z godłem przypisanym temu miejscu, coś na kształt logo. Przedstawia dwugłowego orła, głowy czterech wilków i żubra. Tarcza z podobnymi elementami została umieszczona również na naszej wieży ciśnień, co oznacza, że z premedytacją nawiązano do pałacu. 
Pokój, w którym zamieszkaliśmy nie mógł równać się bogactwu komnat cara, ale i tak nas cieszył. Najbardziej podobało mi się urządzenie łazienki na całej powierzchni niższej kondygnacji, do której trzeba było zejść po schodach.
I jeszcze śpiew ptaków o świcie... Hm... myślę, że wcale nie ustępował świetnością temu, który mógł słyszeć sam rosyjski monarcha. 


Posłuchajcie...



Porównajcie.


Pałac myśliwski w Białowieży budowano przez 5 lat, od 1889 do 1894 roku. Gdyby przetrwał do naszych czasów, byłby wielką atrakcją tego regionu.


Taki dzień z życia carskiej rodziny. Puszczanie balona. Mikołaj II stoi tuż pod nim z zadartą głową. W oddali pałac.


A tu taki nasz dzień na stacji Białowieża Towarowa. Patrząc przez uchylone drzwi ze szczytu wieży.


W komnacie.







Belki sufitowe malował artysta zza wschodniej granicy.


Portrety carskiej pary i schody prowadzące do łazienki.





W pokoju kąpielowym.




Opisy pałacu z jego epoki ---> KLIK <---


Nie samym zachwytem człowiek żyje, w następnym odcinku będzie o tym, co można zjeść w Restauracji Carskiej.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stół WIELKANOCNY 2024

  Dostrzegam wiele zalet jajeczek  przepiórczych   na wielkanocnym stole. To naturalne dekoracje zero waste, małe, zgrabne i powabne, a ich nakrapiane skorupki są gotowymi pisankami, bez nakładu pracy. Idealna opcja dla niemających czasu, leniwych, nieumiejących. Uwielbiane przez mojego psa Vito jako smaczki. Jedząc śniadanie, raz po raz sięgamy po jajeczko, obieramy i podajemy Vituniowi, żeby też miał radość z wielkanocnego ucztowania. Obrana skorupka jest od wewnątrz… delikatnie turkusowa - takie cudeńka natura wymyśla. Jak widzicie na zdjęciach, w kolorze turkusowym są też serwetki i wazonik, które robią świeże akcenty wizualne. Gniazdka uwiłam z gałązek brzozy, a wijąc je, czułam podziw dla ptaków, które robią to znacznie piękniej, misterniej i solidniej ode mnie używając tylko dzioba. Alleluja, Alleluja, Alleluja. Poprzednie stoły wielkanocne: WIELKANOC 2023 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2022 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2021 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2020...

KARTKI na Boże Narodzenie 2024

Poprzednie były takie: 1) 2013 -> kliknij 2) 2014 -> kliknij 3) 2015 -> kliknij 4) 2016 -> kliknij 5) 2017 -> kliknij wykonanie 5) 2017 -> kliknij gotowe 6) 2018 -> kliknij wykonanie 6) 2018 -> kliknij gotowe 7) 2019 -> kliknij wykonanie 7) 2019 -> kliknij gotowe 8) 2020 -> kliknij wykonanie 8) 2020 -> kliknij gotowe 9) 2021 -> kliknij wykonanie 9) 2021 -> kliknij gotowe 10) 2022 -> kliknij 11) 2023 -> kliknij

Stół wigilijny 2023.

Pokazuję Wam stoły świąteczne od lat. Zrobiłam wiele ujęć z góry, z boku, z ukosa... a nigdy od spodu - to niedobrze, bo tu dzieją się interesujące manewry łowieckie. To strategiczne miejsce wytrawnego drapieżnika, który doskonale wie, że gdy wystarczająco długo poczeka, w końcu komuś spadnie na podłogę kęs wigilijnej potrawy, albo wysuną się babcine ręce z kawałkiem pysznej rybki dla niego (na babcię zawsze można liczyć). Babcia urodziła się kilka dni przed Wigilią, co jest wielce niepraktyczne, bo najbliżsi wręczają jej  pojedyncze, urodzinowo-świąteczne prezenty. Tym razem otrzymała też bukiet pięknych, białych róż. Dodając im gałązek z choinki, wykorzystałam je do dekoracji stołu świątecznego + kilka szyszek + dwa sojowe puchacze i uroczysta oprawa kolacji gotowa.  Poprzednie stoły były takie: ---> klik stół wigilijny 2022 <--- ---> klik stół wigilijny 2021 <--- --> klik stół wigilijny 2020 <--- ---> klik stół wigilijny 2019 <--- ---> klik s...