Przejdź do głównej zawartości

127) Pałac w Skale.

Pałac w Skale 
Minęło równo 500 lat od jego powstania. Po przebudowach nie był specjalnie ozdobny, ale romantyczny park z egzotycznymi roślinami i ogród tarasowy czyniły go wyjątkowym. Działo się tu oj działo, a to za sprawą niezwykłych właścicieli pałacu, jak książę Friedrich Wilhelm Konstantin Hermann Thassilo von Hohenzollern-Hechingen (długie nazwisko), wielbiciel muzyki i mecenas twórców, który utrzymywał 45 osobową orkiestrę dworską. Z bardziej znanych muzyków koncertowali tu m.in.: Franciszek Liszt, Ryszard Wagner, Hektor Berlioz. W majątku gościły nie byle jakie osobistości, np. w 1800 roku królowa Prus Fryderyka Luiza Hessen-Darmstadt (na pamiątkę wizyty zostawiła haftowany złotem dywan), czy w 1867 roku król Wilhelm I, późniejszy cesarz Niemiec. 
A potem Śląsk stał się częścią Polski i lipa, już nic dobrego dla pałacu w Skale się nie wydarzyło.
Od lat sześćdziesiątych nie wykonywano żadnych prac remontowych:
- Rok 1964 – dobry stan pałacu
- Rok 1969 – znacznie zdewastowany w 50 %
- Rok 1999 – zniszczony w 85 %
Rok 1992, Gazeta Robotnicza:
"Stara kobieta napotkana nieopodal pałacu, zamieszkała w dawnych jego folwarcznych zabudowaniach w wiosce Skała, kręci głową z żalem.
- Pamiętam, jak stał – mówi – a potem szybko niszczał. Ja jestem baba ze wsi i nic z tego nie rozumiem. To nie można tu coś robić, a można patrzeć jak się wszystko wali? To po to są urzędnicy, żeby nie myśleli, tylko pilnowali dobra, jak wilk kapusty? To i takie skutki..."
Rok 2011, Nowiny Jeleniogórskie
"Ludzie ze wsi Skała mówią, że w 2004 r. Niemiec kupił zrujnowany pałac za 85 tys. zł. Przez kolejne siedem lat nic nie robił i stan zabytku jeszcze znacznie się pogorszył. Teraz chce go sprzedać za 500 tys." 
Oferty sprzedaży pałacu znalezione w internecie: 
- Rok 2010 - 350 tys. zł.
- Rok 2011 - 160 tys. zł.

Kilka miesięcy przed naszą wizytą w Skale runęła kolejna ściana pałacu, na której dopiero co odkryto renesansową dekorację sgraffitową. Nie zainteresowało to ani naukowców ani konserwatorów zabytków. Ruiny "zabezpieczają" żółte tablice z informacją: 
UWAGA! 
WSTĘP WZBRONIONY
GROZI ZAWALENIEM



 Niepilnowane drzewa cisną się by wejść do pałacu.


Halo, jest tu jakiś dobry duch?


Najwytrwalsze okiennice i ozdobne detale.



Tu widać gruz po zwalonej ścianie.



Widok na tarasy.


Kiedyś.

 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stół WIELKANOCNY 2024

  Dostrzegam wiele zalet jajeczek  przepiórczych   na wielkanocnym stole. To naturalne dekoracje zero waste, małe, zgrabne i powabne, a ich nakrapiane skorupki są gotowymi pisankami, bez nakładu pracy. Idealna opcja dla niemających czasu, leniwych, nieumiejących. Uwielbiane przez mojego psa Vito jako smaczki. Jedząc śniadanie, raz po raz sięgamy po jajeczko, obieramy i podajemy Vituniowi, żeby też miał radość z wielkanocnego ucztowania. Obrana skorupka jest od wewnątrz… delikatnie turkusowa - takie cudeńka natura wymyśla. Jak widzicie na zdjęciach, w kolorze turkusowym są też serwetki i wazonik, które robią świeże akcenty wizualne. Gniazdka uwiłam z gałązek brzozy, a wijąc je, czułam podziw dla ptaków, które robią to znacznie piękniej, misterniej i solidniej ode mnie używając tylko dzioba. Alleluja, Alleluja, Alleluja. Poprzednie stoły wielkanocne: WIELKANOC 2023 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2022 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2021 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2020...

KARTKI na Boże Narodzenie 2024

Poprzednie były takie: 1) 2013 -> kliknij 2) 2014 -> kliknij 3) 2015 -> kliknij 4) 2016 -> kliknij 5) 2017 -> kliknij wykonanie 5) 2017 -> kliknij gotowe 6) 2018 -> kliknij wykonanie 6) 2018 -> kliknij gotowe 7) 2019 -> kliknij wykonanie 7) 2019 -> kliknij gotowe 8) 2020 -> kliknij wykonanie 8) 2020 -> kliknij gotowe 9) 2021 -> kliknij wykonanie 9) 2021 -> kliknij gotowe 10) 2022 -> kliknij 11) 2023 -> kliknij

Stół wigilijny 2023.

Pokazuję Wam stoły świąteczne od lat. Zrobiłam wiele ujęć z góry, z boku, z ukosa... a nigdy od spodu - to niedobrze, bo tu dzieją się interesujące manewry łowieckie. To strategiczne miejsce wytrawnego drapieżnika, który doskonale wie, że gdy wystarczająco długo poczeka, w końcu komuś spadnie na podłogę kęs wigilijnej potrawy, albo wysuną się babcine ręce z kawałkiem pysznej rybki dla niego (na babcię zawsze można liczyć). Babcia urodziła się kilka dni przed Wigilią, co jest wielce niepraktyczne, bo najbliżsi wręczają jej  pojedyncze, urodzinowo-świąteczne prezenty. Tym razem otrzymała też bukiet pięknych, białych róż. Dodając im gałązek z choinki, wykorzystałam je do dekoracji stołu świątecznego + kilka szyszek + dwa sojowe puchacze i uroczysta oprawa kolacji gotowa.  Poprzednie stoły były takie: ---> klik stół wigilijny 2022 <--- ---> klik stół wigilijny 2021 <--- --> klik stół wigilijny 2020 <--- ---> klik stół wigilijny 2019 <--- ---> klik s...