Przejdź do głównej zawartości

Bogatynia.

Pojechaliśmy do niemieckiego Wachau i Sebnitz na zakupy, po maleńkie modele wagoników i lokomotyw. Nie zdążyłam wspomnieć na poglądowo o tym, że bawimy się w kolej. Jacek głównie zajmuje się kolekcjonowaniem taborów, natomiast ja głównie rozpowiadam jaką to będę miała wspaniałą makietę pokazującą przedwojenną wieś. Mam już lokomotywę parową, kilka wagonów z tamtej epoki i 3 pomalowane pięknie przez mojego brata budynki. 
Następnie chłopaki wymyślili, że w drodze powrotnej wstąpimy do Bogatyni, coś im się kojarzyło, że tam jest fajnie. Jechaliśmy z Niemiec przez Czechy, potem znowu Niemcy i wreszcie dotarliśmy do Polski. Taki wyszedł miszmasz państwowy, bo w tych rejonach nasze granice są dosyć postrzępione. Droga obfitowała pięknymi widokami przyrody i klimatycznych miejscowości, ale gdy dotarliśmy do celu, czyli do Bogatyni… 
Nic mnie tu nie zachwycało, domy, bloki, jakiś park, zapchane autami ulice i żulernia, wszystko zupełnie przeciętne a czasami zwyczajnie brzydkie. Zmęczeni, głodni, trochę poirytowani pospolitością tego miejsca a przede wszystkim bezskutecznym poszukiwaniem toalety, trafiliśmy do informacji turystycznej miasta. Dzięki uprzejmości pracujących tam pań, które pozwoliły na skorzystanie z ich biurowej toalety, wreszcie żeńska część wycieczki mogła dać upust fizjologicznej konieczności, co złagodziło napiętą atmosferę i pozwoliło pomyśleć o zaradzeniu naszym innym problemom, takim jak pustość żołądków. Pani z informacji poleciła nam pewną restaurację, do której drogę wytłumaczyła dosyć ogólnikowo przez co w trakcie trasy mieliśmy rozbieżne pomysły na dotarcie do miejsca przeznaczenia. 
W końcu znaleźliśmy obiecaną knajpę, a wtedy... oczy szeroko pootwierały nam się ze zdumienia. Oto wszystko stało się piękniejsze, lepsze, przez co i my złagodnieliśmy. Przypadkiem pokierowani do restauracji, trafiliśmy w rejon, w którym powinniśmy byli znaleźć się od samego początku. Stały tam cudnej urody, wyremontowane domy przysłupowe, które wywoływały w nas wrażenie podróży w przeszłość. Pieczołowitość z jaką odrestaurowano ten zakątek jest zachwycająca. Polecana restauracja "Dom zegarmistrza", to perełka takiej urody, dobrej atmosfery i jedzenia, że nie wychodziliśmy z podziwu przez cały w niej pobyt. Dzięki uprzejmości kelnerki, która nas obsługiwała, mogliśmy zwiedzić pokoje, które wynajmuje się na noclegi i usłyszeć historię heroicznej walki o zachowanie tego zabytku. Jest on usytuowany blisko koryta potoku Miedzianka. Raz gdy wody potoku spowodowały powódź, uszkodzoną konstrukcję rozebrano i w częściach przewieziono do Niemiec do renowacji a potem złożono na swoim miejscu. Niestety niedługo potem budynek ucierpiał w drugiej powodzi. Całkiem usprawiedliwione było by się załamać, ale zamiast tego, właściciel budynku powtórzył akcję: rozbiórka, naprawianie w Niemczech, składanie z powrotem. Czy to nie jest piękne?
Poniżej kilka zdjęć, których autorką jest szwagierka.


Niby że w Polsce mamy już wszystko to, co za granicą? Moim zdaniem nie mamy tak wielkiego wyboru i rozmaitości w pewnych tematach. Tutaj sklep modelarski w Niemczech.

Dom Zegarmistrza wybudowany w 1688 roku.
Bogatynia, ul. Waryńskiego 17, tel.: 505 092 241, www.domzegarmistrza.pl

Nikt tu nie szedł na skróty, nie oszczędzał na materiałach, wszystko wygląda tak jak powinno - oryginalnie.

Po lewej stronie widać koryto Miedzianki. Z jej powodu w powodzi z sierpnia 2010 roku ucierpiało 277 zabytkowych budynków, 11 całkowicie zostało zniszczonych, u 36 runęły niektóre ściany.

Wnętrza Domu Zegarmistrza.







Komentarze

  1. Dom Zegarmistrza fajny ale kuchnia niestety... w kolejce do rewolucji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem zaskoczona Twoim komentarzem na temat kuchni. Cala nasza ekipa skladajaca sie z czterech osob zamowila rozne dania i wszystkie smakowaly nam do tego stopnia, ze pojechalismy tam ponownie i wtedy rowniez nie mielismy zadnych zarzutow pod adresem kuchni. Dlaczego uwazasz, ze jest zle?

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Stół WIELKANOCNY 2024

  Dostrzegam wiele zalet jajeczek  przepiórczych   na wielkanocnym stole. To naturalne dekoracje zero waste, małe, zgrabne i powabne, a ich nakrapiane skorupki są gotowymi pisankami, bez nakładu pracy. Idealna opcja dla niemających czasu, leniwych, nieumiejących. Uwielbiane przez mojego psa Vito jako smaczki. Jedząc śniadanie, raz po raz sięgamy po jajeczko, obieramy i podajemy Vituniowi, żeby też miał radość z wielkanocnego ucztowania. Obrana skorupka jest od wewnątrz… delikatnie turkusowa - takie cudeńka natura wymyśla. Jak widzicie na zdjęciach, w kolorze turkusowym są też serwetki i wazonik, które robią świeże akcenty wizualne. Gniazdka uwiłam z gałązek brzozy, a wijąc je, czułam podziw dla ptaków, które robią to znacznie piękniej, misterniej i solidniej ode mnie używając tylko dzioba. Alleluja, Alleluja, Alleluja. Poprzednie stoły wielkanocne: WIELKANOC 2023 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2022 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2021 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2020...

KARTKI na Boże Narodzenie 2024

Poprzednie były takie: 1) 2013 -> kliknij 2) 2014 -> kliknij 3) 2015 -> kliknij 4) 2016 -> kliknij 5) 2017 -> kliknij wykonanie 5) 2017 -> kliknij gotowe 6) 2018 -> kliknij wykonanie 6) 2018 -> kliknij gotowe 7) 2019 -> kliknij wykonanie 7) 2019 -> kliknij gotowe 8) 2020 -> kliknij wykonanie 8) 2020 -> kliknij gotowe 9) 2021 -> kliknij wykonanie 9) 2021 -> kliknij gotowe 10) 2022 -> kliknij 11) 2023 -> kliknij

Stół wigilijny 2023.

Pokazuję Wam stoły świąteczne od lat. Zrobiłam wiele ujęć z góry, z boku, z ukosa... a nigdy od spodu - to niedobrze, bo tu dzieją się interesujące manewry łowieckie. To strategiczne miejsce wytrawnego drapieżnika, który doskonale wie, że gdy wystarczająco długo poczeka, w końcu komuś spadnie na podłogę kęs wigilijnej potrawy, albo wysuną się babcine ręce z kawałkiem pysznej rybki dla niego (na babcię zawsze można liczyć). Babcia urodziła się kilka dni przed Wigilią, co jest wielce niepraktyczne, bo najbliżsi wręczają jej  pojedyncze, urodzinowo-świąteczne prezenty. Tym razem otrzymała też bukiet pięknych, białych róż. Dodając im gałązek z choinki, wykorzystałam je do dekoracji stołu świątecznego + kilka szyszek + dwa sojowe puchacze i uroczysta oprawa kolacji gotowa.  Poprzednie stoły były takie: ---> klik stół wigilijny 2022 <--- ---> klik stół wigilijny 2021 <--- --> klik stół wigilijny 2020 <--- ---> klik stół wigilijny 2019 <--- ---> klik s...