Przejdź do głównej zawartości

23) Inne spojrzenie.

Pozostając pod wpływem oburzenia artykułem "The Sun", chcę pokazać, jak inaczej można traktować to, co uznawane jest za "brzydkie". 
Nie chcę głosić haseł: "popadajmy w ruinę", cieszy mnie, kiedy widzę zadbane budynki albo te, które po okresie zniszczenia odzyskują swoją świetność. Jednak czasy nigdy nie są stabilne, różnie się dzieje i bywa też tak źle, że nikt nie ma ochoty pomóc. W takiej sytuacji dlaczego nie spojrzeć na ruinę z innej strony, niż poprzez obrzydzenie do niej? Co nam szkodzi?
Ząb czasu to dłuto, które rzeźbi w przedmiotach zmieniając je w specyficzne dzieła sztuki, które mogą poruszać w pozytywny sposób.
Należy WYZBYĆ SIĘ POWIERZCHOWNOŚCI W PATRZENIU, patrzeć szerzej, dokładniej by zobaczyć więcej. Po co widzieć więcej? Bo klapki na oczy są dla koni, nie dla człowieka, który w swoim gatunku szczyci się nazwą "sapiens", czyli rozumny.

Poniżej kamienica, której fragment sfotografowano dla zobrazowania Mojego Miasta
tutaj kliknij - zaznaczyłam ten fragment czerwoną ramką.


Przyszłam tu i...

Detal nad oknem - popiersie mężczyzny (wyobrażam sobie, że to może być pierwszy właściciel tej kamienicy), pod rzeźbą inicjały W.J albo W.Z. Jak masz na imię głowo? Władysław, Walery, Wojciech? Jaka jest twoja historia i tego miejsca? Jakie rzeczy się tu działy, szczęścia i nieszczęścia? Teraz przydajesz się do odpoczynku gołębiom - zawsze coś.



Zaglądam w okna (każde ozdobione misternymi motywami roślinnymi), bez szyb więc mogę zajrzeć do środka. Tam sufity wystrojone sztukateriami.



Albo ściany pomalowane wałkiem, co dzisiaj nie jest w modzie, ale były i takie czasy i tu można je podglądnąć.



Tutaj mogę dojrzeć futrynę starych drzwi, zwróćcie uwagę jaka szerokość, jakie grube mury są w środku.


 
Niebieska farba, trochę żółtej, trochę czerwieniącej się cegły, oko wykonane przez anonimowego ulicznego artystę, który miał potrzebę wyrażenia się na płycie pilśniowej i kompozycja gotowa...



- Zdjęcia się robi? - zaczepiła mnie pewna pani, którą znam z widzenia z tych okolic.
- Tak, to ładna ruina i nie wiadomo ile jeszcze postoi, robię zdjęcia na pamiątkę.
- Podobno na wiosnę mają ją rozebrać - poinformowała mnie pani.

ania%
Ta pani jest fajna, od czasu kiedy przez ciągłe mijanie mnie na ulicy opatrzyła się moim widokiem, zwykła rzucać do mnie krótkie: "Już z pracy?", albo: "Dopiero z pracy?" niekiedy: "Zimno się zrobiło". Cieszy mnie, że chce jej się do mnie odezwać, choć wcale nie musi :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stół WIELKANOCNY 2024

  Dostrzegam wiele zalet jajeczek  przepiórczych   na wielkanocnym stole. To naturalne dekoracje zero waste, małe, zgrabne i powabne, a ich nakrapiane skorupki są gotowymi pisankami, bez nakładu pracy. Idealna opcja dla niemających czasu, leniwych, nieumiejących. Uwielbiane przez mojego psa Vito jako smaczki. Jedząc śniadanie, raz po raz sięgamy po jajeczko, obieramy i podajemy Vituniowi, żeby też miał radość z wielkanocnego ucztowania. Obrana skorupka jest od wewnątrz… delikatnie turkusowa - takie cudeńka natura wymyśla. Jak widzicie na zdjęciach, w kolorze turkusowym są też serwetki i wazonik, które robią świeże akcenty wizualne. Gniazdka uwiłam z gałązek brzozy, a wijąc je, czułam podziw dla ptaków, które robią to znacznie piękniej, misterniej i solidniej ode mnie używając tylko dzioba. Alleluja, Alleluja, Alleluja. Poprzednie stoły wielkanocne: WIELKANOC 2023 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2022 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2021 - KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ WIELKANOC 2020...

KARTKI na Boże Narodzenie 2024

Poprzednie były takie: 1) 2013 -> kliknij 2) 2014 -> kliknij 3) 2015 -> kliknij 4) 2016 -> kliknij 5) 2017 -> kliknij wykonanie 5) 2017 -> kliknij gotowe 6) 2018 -> kliknij wykonanie 6) 2018 -> kliknij gotowe 7) 2019 -> kliknij wykonanie 7) 2019 -> kliknij gotowe 8) 2020 -> kliknij wykonanie 8) 2020 -> kliknij gotowe 9) 2021 -> kliknij wykonanie 9) 2021 -> kliknij gotowe 10) 2022 -> kliknij 11) 2023 -> kliknij

Stół wigilijny 2023.

Pokazuję Wam stoły świąteczne od lat. Zrobiłam wiele ujęć z góry, z boku, z ukosa... a nigdy od spodu - to niedobrze, bo tu dzieją się interesujące manewry łowieckie. To strategiczne miejsce wytrawnego drapieżnika, który doskonale wie, że gdy wystarczająco długo poczeka, w końcu komuś spadnie na podłogę kęs wigilijnej potrawy, albo wysuną się babcine ręce z kawałkiem pysznej rybki dla niego (na babcię zawsze można liczyć). Babcia urodziła się kilka dni przed Wigilią, co jest wielce niepraktyczne, bo najbliżsi wręczają jej  pojedyncze, urodzinowo-świąteczne prezenty. Tym razem otrzymała też bukiet pięknych, białych róż. Dodając im gałązek z choinki, wykorzystałam je do dekoracji stołu świątecznego + kilka szyszek + dwa sojowe puchacze i uroczysta oprawa kolacji gotowa.  Poprzednie stoły były takie: ---> klik stół wigilijny 2022 <--- ---> klik stół wigilijny 2021 <--- --> klik stół wigilijny 2020 <--- ---> klik stół wigilijny 2019 <--- ---> klik s...